skip to Main Content
Yoast Seo Ayarları Ve Kurulumu

Yoast Seo Ayarları ve Kurulumu

Yoast Seo ayarları ve kurulumuna geçmeden önce sizlere öncelikle Yoast Seo kullanmanın öneminden biraz bahsetmek istiyorum. Yoast Seo WordPress için geliştirilmiş Seo (arama motoru optimizasyonu) için kolay ve hızlı bir şekilde ayarlar yapmayı sağlayan bir eklentidir. Bu eklenti seo uyumlu içerik yazmanızda size kolaylık sağlar.

Yoast Seo’nun kullanıcılarına sağladığı belli başlı faydaları aşağıdaki gibidir:

 • Yazılar ve sayfalar için meta başlık ve açıklama ayarlaması yapabilirsiniz.
 • Web yöneticisi araçları aracılığıyla web sitenizi arama motoruna ekleyebilirsiniz.
 • Sitenizin title ve description ayarlarını yapabilirsiniz.
 • İçeriklerinizi seo uyumlu hale getirebilirsiniz.
 • Yazmış olduğunuz başlık ve meta açıklamaları Google arama sonucundaki görüntüsünü masaüstü ve mobilde nasıl gözüktüğünün önizlemesini yapabilirsiniz.
 • Xml site haritaları oluşturabilir ve yapılandırabilirsiniz.
 • Web sitenizin tüm sosyal medya ağlarını ekleyebilirsiniz.
 • Ekmek Kırıntıları (Breadcrumbs), RSS’yi yapılandırabilirsiniz.
 • Robots.txt ve .htaccess  dosyasını düzenleyebilirsiniz.

Yoast Seo Kurulumu

WordPress sitenizin admin panelinde eklenti kısmından yeni eklentiyi seçip arama kutucuğuna Yoast Seo yazın. Arama sonuçlarından Yoast Seo eklentisi bulup eklentinin sağ üst köşesinde bulunan Hemen Yükle‘ye tıklayın. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Etkinleştir butonuna tıklayın. Şimdi kurulum işlemleri tamamlanmış oldu. Artık ayarlar kısmına geçebilirsiniz.

Yoast Seo Ayarları

Yoast Seo Ayarları

Yoast Seo ayarları için öncelikle eklentinin menü alanına eklediği ayarlar sekmesinde Configuration Wizard yani hızlı ayarlara geçiş burayı tıklayın.

Yoast Seo Ayarları

 1. Please specify if your site is under construction or already active? İlk olarak karşınıza bu soru çıkar. Siteniz bitti mi yoksa yapım aşamasında ve Google tarafından indexlenmedi mi diye size sorar.
 2. What does the site https://domain.com represent? Burada size siteniz ne hakkında diye sorar. Bir blog mu, online bir mağaza mı, haber sitesi mi, ufak bir işletme mi , kurumsal bir web site mi, portföy site mi yoksa herhangi bir site mi diye seçenekler sunar.
 3. Does your site represent a person or an organization? Siteniz neyle alakalı yani firma tarafından yapılan bir site mi yoksa kişisel mi diye sorar.
 4. Search engine visibility. Size sitenizdeki yazılar, ortam ve sayfaları herkes görebilsin mi yoksa sadece siz mi göreceksiniz diye burada seçmeniz istenir.
 5. Does, or will, your site have multiple authors? Sitenizde birden fazla yazar olacak mı yoksa tek bir tane mi olacak diye sormaktadır.
 6. Title settings. Arama sonuçlarında başlık bölümünde kullanılacak ayracı seçmeniz istenir.
 7. Continue learning. En son olarak bültene üye olup seo ipuçlarından haberdar olmak isterseniz buraya mail adresinizi girip üye olabilirsiniz.

Yukarıda açıklamalarını yazmış olduğum sorulara siteniz için en uygun cevapları seçip devam etmelisiniz. İsterseniz cevaplarınızı daha sonra değiştirebilirsiniz.

Kurulum sihirbazını kapatabilirsiniz. Bu alanda yapmanız gerekenleri tamamlamış oldunuz.Artık gelişmiş ayarlara geçebiliriz.

Yoast Seo Gelişmiş Ayarlar

Genel

Yoast Seo Genel’e tıkladığınızda karşınıza ilk olarak Dashboard çıkar. Bu alan bize oluşan problemleri gösterilir ve bilgilendirmede bulunur.Yoast Seo Ayarları - Genel

Features kısmında karşınıza birçok ayar çıkar. Bunlardan sırayla bahsedelim.

 • SEO analysis: Yazılarınız için Seo puanını ve analizi gösterir.
 • Readability analysis: Okunabilirlik analizi içerikleriniz için okunabilirlik önerileri sunar.
 • Cornerstone content : Bir yazınızı köşe taşı içerik olarak seçtiğinizde Yoast seo yazınızı daha detaylı analiz eder. Köşe taşı içerikler sizin sitenizi daha ileriye taşımak için oluşturduğunuz içerikler oluyor.
 • Text link counter: Makalenizde kaç tane site içi bağlantı olduğunu gösterir.
 • XML sitemaps: Xml site haritasını gösterir. Bu alan aktif olduğu sürece site haritanızı istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.
 • Ryte integration: Haftalık olarak sitenizin indexlenebilir durumda olup olmadığını kontrol ve takip eder.
 • Admin bar menu: Bu özellik en üsteki admin barında Yoast seo menüsünü gösterir.
 • Security: no advanced settings for authors: Bu ayarın aktif olması sayesinde sitenizde başka yazar var ise onların yoast seo ayarlarını değiştirmesini engellemiş olursunuz.

Web Yönetici Araçları alanında  Bing, Google, Yandex gibi arama motorlarına sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu özellik sitenizin arama motorlarında doğrulanmasını kolaylaştırır.

Search Appearance-Yoast Seo Ayarları

Yoast Seo ayarlarından Search Appearance sayesinde arama motorlarında sitenizin nasıl görüneceğini ayarlarsınız.

Search Appearance

Genel: Başlık ayracını Configuration Wizard alanında seçimini yapmıştık. Bu alandan da seçim yapabilirsiniz ya da seçtiyseniz değiştirebilirsiniz.

Content Types: Bu alan da arama motorlarında hangi içeriklerin gözükeceği ve varsayılan açıklamaların ne olacağını seçebilirsiniz.

Content-Types

Yazılar (Post)

 • Show Yazılar in search results? Burada yazılarınızın arama sonuçlarında gözüksün mü diye sormakta size uygun seçeneği seçin.
 • Date in Google Preview. Yazılarınızın yazılma tarihini Google da gözükmesini istiyorsanız Göster istemiyorsanız Gizle seçeneğini seçip devam edin.
 • Yoast SEO meta kutusu. Yoast Seo meta kutusunun gösterilmesini istiyorsanız Göster istemiyorsanız Gizle‘yi seçip devam edin.

Diğer sayfalar içinde bu ayarları aynı şekilde yapabilirsiniz.

Media: Bu alanda görsellere ek sayfa oluşturulsun mu diye sormaktadır. Yani bu kısmı aktif ederseniz sitenizdeki görsellere tıklanıldığında ek sayfaya gidilir. Burada size uygun seçeneği tıklayıp devam edin.

Kategoriler: Burada kategoriler, etiketler ve biçimlerin arama motorlarında gösterilip gösterilmeyeceğini seçebilirsiniz. Ayrıca isterseniz başlık ve meta açıklama şablonunu da düzenleyebilirsiniz.

Arşivler: Sitenizde tek bir yazar var ise yazar arşivleri etkisiz seçili olarak kalabilir.

Yol Haritası: Ekmek kırıntıları (breadcrumbs) arama sonuçlarında da görünür ve sitenize aramada ekstra avantaj sağlar.

RSS: Yoast SEO, RSS beslemenizdeki her gönderi için kendi sitenize bir geri link (bağlantı) eklemenizi sağlar. Bu sayede siteniz de yer alan içerikler sizin haberiniz olmadan başkası tarafından kullanılırsa size geri link gönderir.

Sosyal: Bu sekme sayesinde sitenizi Facebook, Twitter ve Pinterest gibi sosyal platformları entegre edebilirsiniz. Aynı zamanda yazılarınızın Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında paylaşıldığında nasıl görüneceğini yapılandırabilirsiniz.

Araçlar: Bu sekmeyi tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkar.Yoast Seo Ayarları - Araçlar

 • İçeri Al/Dışarı Aktar: Burası Seo ayarlarını diğer eklentilerden içeri aktarmanızı ve Seo ayarını diğer bloglarda yeniden kullanmak için dışa aktarmanıza yardımcı olur.
 • Dosya düzenleyicisi: Buradan robots.txt ve .htaccess gibi dosyaları düzenleyebilirsiniz. Ancak bu işlemleri yapmadan önce yedek almanızı tavsiye ederim.
 • Toplu düzenleyici: Bu ayar yazının ya da sayfanın başlıklarını ve açıklamalarını toplu olarak değiştirmenizi sağlar. Ancak çok sayıda yenilen başlık ve açıklama olduğunu için bu ayarı önermiyorum.

İlginizi Çekebilir: Google Pagespeed İnsights hataları ve çözümleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top